  Furuno TM275LHW-12P Transom Transducer Lowith High Wide 12PIN
Click to enlarge
Item #: FURTM275LHW-12P
Quantity:
8%
List Price:
Price:
Free Shipping Available!
In Stock - Ships the next business day.
No restocking fees on return.
Click to verify BBB accreditation and to see a BBB report.
Details:
Airmar TM275C-LHW Transom Mount Low/High Wide CHIRP Transducer with 12-Pin
Model: TM275CLHW-12P
  • Depth & fast-response water-temperature sensor
  • Low - CHIRPS from 42 kHz to 65 kHz - 25° to 16° beamwidth
  • High - CHIRPS from 150 kHz to 250 kHz - 25° constant beamwidth
  • 123 kHz of total bandwidth from one transducer
  • Covers popular fishing frequencies of 50 and 200 kHz plus everything else in the bandwidth
Specifications
Hull deadriseup to 28°
Acoustic windowUrethane
What's in the Box:
  • TM-275C LHW 12 pin
  • Transom Mount Bracket and Hardware
  • 3 - 3deg Shims
Did you Know?
ALL products we sell are factory new and come with the full Manufacturers Warranty!
Related products
Furuno 235DST-PWE TM Tri Smart Sensor |  Furuno 525-5PWD TM Depth Only |  Furuno 525STID-PWD TM Quad 25' Cable 10 Pin Connector |  Furuno 525ST-PWC TM Multi Transducer 8-pin |  Furuno 525T-PWD Plastic TM Transducer with Temp, 600W (10-Pin) |  Furuno 525TID-TMD Transom Mount Transducer with Temp, 1kW (10-Pin) |  Furuno ST-01PTB Plastic Transom Clip-On Speed and Temp Sensor (6-Pin) |  Furuno 165T-TM54 Transom Mount Multi-beam Transducer with Motion Sensor |  Furuno 165T-50/200-TM260 1KW Transom Mount for DFF3D |  Furuno TM275LHW-12P Transom Transducer Lowith High Wide 12PIN |  Furuno 165T-PM542LM Pocket Mount 3KW Chirp Transducer |  Furuno 1KW 0° Tilted Element Transducer |  Furuno CM599LHG 2-3KW Urethane Pocket Mount Chirp Transducer |  Furuno TM260 TM 1KW Transducer with Bracket |  Furuno TM185M MEDIUM-FREQUENCY Chirp Transducer with Temperature - Urethane Transom Mount with Stainless Bracket |  Furuno R109LH Transducer |  Furuno PM275LHW Bronze Pocket Mount Chirp Transducer - 12-PIN |  Furuno PM265LH Pocket/Keel Mount Chirp Transducer |  Furuno Wind Transducer with 30M Cable